30 листопада в Інституті луб’яних культур НААН відбулося обговорення законопроєкту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності”. Усього в обговоренні взяло участь 24 представників науки, сільгоспвиробників, галузевих асоціацій, Сумської облдержадміністрації. Головними доповідачами були Юрій Мохер, заступник директора з наукової роботи, Ірина Лайко, завідувачка відділу селекції та насінництва конопель, Олександр Ігнатюк, президент АсоціаціЇ «Українські технічні коноплі».
Вони звернули увагу на те, що в законопроєкті пропонується здійснення регулювання обігу конопель так, що при цьому вносяться лише положення для медичного використання даної культури, які мають неоднозначне трактування і деякі невизначеності, тому можуть створити певні перешкоди для розвитку галузі промислового коноплярства. Зокрема введення поняття “канабіс”, узяте із міжнародної конвенції, підводить всі рослини конопель, не залежно від вмісту тетрагідроканабінолу, до наркотичної сировини з усіма наслідками — охороною посівів, вимогами до приміщень зберігання та переробки, щодо знищення відходів переробки, отримання квот тощо. Однак, у п.2 статті 28 Єдиної Конвенції зазначено, що вона не поширюється на рослини конопель, які культивуються виключно для промислових цілей (волокно, насіння).
Виступаючі запропонували зміни і доповнення, які полягають у тому, щоб усунути загрозу існування галузі промислового коноплярства. Пропонується розмежувати коноплярство на промислове (технічне) та медичне. Регулюванням цієї галузі має займатися Мінагрополітики, ніяк МОЗ, а вимоги до операторів ринку технічних конопель повинні обмежуватися наданням інформації про площі посівів і походження посівного матеріалу. В обговоренні взяв участь Микола Шкурко, голова Ради директорів ГС «АРЛКУ», який підтримав конструктивні пропозиції щодо захисту вітчизняної науки і виробника. “Круглий стіл” ще раз засвідчив, що провідною науковою установою в галузі коноплярства є Інститут луб’яних культур НААН. Ринкові виклики зумовлюють потребу державного стимулювання його діяльності з метою просування національних пріоритетів. Підсумковий документ з урахуванням доповнень буде оприлюднено та надіслано зацікавленим сторонам.