Промислові коноплі: практичні поради від спеціалістів

У глухівському Інституті луб’яних культур (ІЛК НААН) 30 серпня відбувся семінар «Промислові коноплі: 5 кроків до успішного бізнесу».

Коноплі є багатоцільовою культурою і вирощуються для задоволення потреб різноманітних галузей. Волокно використовується для виробництва тканин, матеріалів для утеплення та біокомпозитів в автомобільній промисловості. З насіння виробляють олію або споживають безпосередньо в їжу. Останнім часом насіння конопель просувається як функціональна їжа завдяки високому вмісту протеїну, унікальному складу жирних кислот та харчових волокон, вмісту вітамінів та мінералів.  Значна частина продукції використовується в фармацевтиці.

США та ЄС є найбільшими ринками. В ЄС починаючи з 2011 року споживання насіння конопель зростає на 11% щороку і в 2015 році становило 77 тис. тон. Посівні площі конопель на насіння в ЄС також зростають суттєво – з 25 тис. га  у 2015-му до 33 тис. га у 2016-му.

На цьому фоні посівні площі в Україні більш ніж скромні і поки що мають тенденцію до зменшення.

2016 2017 2018
Посівна площа, тис. га 2,8 2,6 1,2
Урожайність, ц/га 5,8 4,3
Виробництво насіння, тис. тон 1,6 1
Експорт насіння, тон 337 414

 

На Україні в 2017-му році солому зібрано лише з 1,1 тис. га обсягом трохи більше за 2 тис. тон. Щодо переробки соломи на волокно та костру, то обсяги таки мізерні, що навіть не потрапляють у статистичні дані. Комерційно привабливим на початковому етапі є використання соломи як палива у вигляді пелетів.

Для отримання можливості експорту насіння конопель до ЄС треба дотримуватися вимог щодо залишків пестицидів та вмісту ТГК не більше 0,2%, воно має бути однорідним та очищеним від сторонніх домішок. Задоволення таких вимог потребує значних витрат на аналізи та очищення, що робить експорт малих партій нерентабельним. «Тому дрібним виробникам необхідно об’єднуватися навколо переробника-експортера», – підкреслив у своєму виступі голова Ради директорів ГС «АРЛКУ» Микола Шкурко.

Таким є ТОВ ПВКФ «Сяйво» у м. Ніжині, яке здійснює високоякісну доробку насіння на сучасній автоматизованій лінії, формує експортні партії, здійснює ефективні продажі.

Учасники семінару ознайомилися з роботою експериментальної поточно-механізованої лінії з переробки конопляної соломи на волокно. Невдовзі буде змонтовано промисловий взірець такої лінії продуктивністю 1 тонна волокна за зміну. Це спільна розробка ІЛК і ТОВ «Хемптехно». Таким чином, невеликі виробники матимуть можливість, скооперувавшись, отримувати для реалізації волокно й насіння.

%d блогерам подобається це: